PF 2014

13. prosince 2013 v 17:45 | -tom- |  Články

A ještě trochu povídání o Vánocích a dění kolem oslav tohoto svátku. Tak příjemné počteníčko.

Historie Vánoc

Vánoce spolu s Letnicemi a Velikonocemi patří mezi jedny z nejvýznamnějších křesťanských svátků. Základem celých Vánoc je biblický příběh, vyprávějící o zrození Ježíše Krista. Církev však tento svátek spojila také se starým mýtem o zimním slunovratu, a tak tento den vyjadřuje nejen vítězství života nad smrtí, ale i světla nad tmou. Vánoce jsou tedy jakási oslava spojení právě těchto dvou událostí. Svátek narození Páně, který se slaví od 25. prosince (narození Ježíše) do první neděle po 6. lednu, se v křesťanském světě začal slavit již v 7. století našeho letopočtu a je tedy naprosto neuvěřitelné, že se s tak velkým úspěchem slaví po celém světě až dodnes.
V Česku je za vrchol Vánoc považován 24. prosinec neboli také Štědrý den, který je předvečerem samotné slavnosti. Do Vánoc se však často zahrnuje i doba adventní, která samotným Vánocům předchází. K oslavám Vánoc dnes již neodmyslitelně patří vánoční stromeček, betlém, vánoční dárky, cukroví, Ježíšek i mnohé tradice, které nejčastěji souvisejí se zdravím či oslavou slunovratu. Původní náboženský význam tohoto svátku, se však již pomalu vytrácí a Vánoce se tak považují spíše než za křesťanský, za svátek občanský.

Jak si vybrat vánoční stromeček?
Do Vánoc zbývá už jen pár dnů a Vy stále váháte jaký si letos domů pořídit vánoční stromeček? Nevíte, jestli je lepší stromeček umělý nebo živý? Tak právě Vám možná s rozhodováním pomůžou následující informace.
Umělý vánoční stromeček
Mnoha lidmi odsuzovaný umělý vánoční stromeček má kromě své několikaleté trvanlivosti i řadu dalších výhod. Jednou z nich je například jeho neopadavé jehličí. Nemusíte tedy již nikdy víc kolem stromečku denně běhat s vysavačem. Další jeho výhodou je pak snadná skladovatelnost stromečku, i velký dvoumetrový strom totiž po rozebrání vměstnáte do malé a úhledné krabice, která se vejde kamkoliv. Nevýhodou většiny umělých vánočních stromečků je ale bohužel jejich nepřirozený vzhled. Když si avšak dáte na výběru stromečku záležet, zajisté i mezi nimi najdete ten nejlepší a nejkrásnější. Další nevýhodou je pak také to, že umělé stromečky nevoní, vánoční atmosféru voňavého jehličí ale samozřejmě můžete nahradit, a to například pomocí speciálních dekorativních svíček.
Řezaný vánoční stromeček
Řezané, živé vánoční stromečky patří v českých rodinách mezi ty nejoblíbenější a nejpoužívanější. Jejich velkou nevýhodou však je jejich krátká doba použitelnosti, už po pár dnech Vám totiž jehličky začnou rychle opadávat a po celém bytě najdete jen spoustu jehličí. Případné trápení s jehličím Vám ale dozajista vynahradí jeho neodolatelná vůně, která dokáže v každé domácnosti vyčarovat naprosto nezapomenutelnou vánoční atmosféru. Při výběru řezaného vánočního stromečku, dávejte pozor zejména na jeho pichlavost. To nejpichlavější jehličí se totiž poté velice špatně zdobí a likviduje. Mezi nejpichlavější stromečky se řadí například smrk stříbřitý a naopak mezi nejjemnější například kanadská nebo kavkazská jedle. Řezané stromečky jsou vhodné především do panelákových bytů, ve kterých není dostatek místa pro jeho následné uskladnění.
Vánoční stromeček v květináči
Tento druh vánočních stromečků se stává v posledních letech velice populárním. Nejenže totiž stromeček využijete v období vánočních svátků, ale také si ho poté můžete zasadit na zahradu. Nejčastěji se pro tento způsob využití pěstuje borovice, smrk, jedle nebo cypřišek. Po zakoupení vánočního stromečku v květináči však musíte dodržovat určitý postup. Kdybyste totiž stromeček ihned dali do tepla, mohlo by to pro něj znamenat jistý šok. Proto je nejlepší variantou umístit stromeček pár týdnů před Vánocemi do garáže, chodby nebo zimní zahrady, kde bude mít dostatečný chlad a až poté ho s jistotou přemístit do vytopeného bytu.

Jak se vyhnout vánočním shonům?

Už je to tady, Vánoce se kvapem blíží a Vy stejně jako každý rok panikaříte, že do Štědrého dne nestihne sehnat a zařídit vše potřebné? Zkuste se tento rok uvolnit, užít si pravou vánoční atmosféru a zcela se vyhnout zbytečným vánočním shonům. Připravili jsme pro Vás pár rad, které by Vám v tomto problému mohly pomoct:
Nemůžete nikdy vybrat správné vánoční dárky?
Zkuste vánoční dárky pro své blízké nakupovat již několik měsíců dopředu. Vždy když v obchodě uvidíte něco, o čemž víte, že by toho druhého nemírně potěšilo, kupte to hned a uschovejte až do Vánoc. Zaručeně totiž takový dárek potěší milovanou osobu víc, než dárek vybraný někde narychlo na benzínové pumpě, den před Štědrým dnem. Dávejte však pozor abyste nezapomněli, kam jste daný dárek schovali.
Dalším způsobem jak vybrat vhodný dárek je se daného člověka zeptat přímo, co by ho asi pod stromečkem potěšilo nebo popřípadě vybrat dárek s ním. I když sice přijde o moment překvapení, až bude dárek rozbalovat, určitě ho více potěší to, co si přál a sám vybral, než Vámi náhodně vybraný dárek, který k ničemu nevyužije a bude z něj jen zklamaný.
Třetím způsobem je zeptat se kamaráda nebo osoby, která s člověkem, jenž chcete obdarovat, tráví spoustu času, na to co má rád nebo co se mu líbí. Případně Vám tento kamarád může také pomoct dárek osobně koupit.
Nesehnali jste narychlo vánoční stromeček?
Hádali jste se doma o tom, kdo letos pojede vybrat vánoční stromeček tak dlouho, až jste na to zcela zapomněli a teď už nikde živé stromečky neprodávají? Nezoufejte. I umělý stromeček totiž může se správnými ozdobami ve Vašem obývacím pokoji vypadat nádherně a sehnat se dá téměř v každém supermarketu. Vůni živého stromečku můžete nahradit vánočními aromatickými svíčkami a navíc si ušetříte také práci s neustálým uklízením opadaného jehličí.
Nechcete péct cukroví?
Tento problém se dá vyřešit velice snadno. Buďto si cukroví levně kupte v některém ze supermarketů nebo si objednejte domácí cukroví v některé z lepších cukráren ve Vašem městě. Pokud se jedná o rodinnou pekárnu, většinou za cukroví sice zaplatíte na rozdíl od toho z obchodu o něco víc, jeho chuť však bude mnohonásobně lepší. Další možností je požádat někoho blízkého o pomoc. Ne nadarmo se totiž říká, že ve dvou se to lépe táhne, a tak budete mít cukroví upečené 2x rychleji a navíc se u pečení s kamarádem i zabavíte, takže Vám tato práce již pak ani nepřijde tak náročná.
Další rady:
Pokud patříte mezi perfekcionisty, kteří se v období vánočních svátků pravidelně ocitají na pokraji zhroucení, existuje samozřejmě také několik způsobů, jak se tomuto stavu vyvarovat. Můžete si například vytvořit seznam, co všechno musíte do Vánoc zařídit a pečlivě si to rozplánovat tak, abyste toho na poslední chvíli neměli moc. Je také dobré udělat si finanční plán, kolik jste ochotní do Vánoc celkem investovat a podle toho pak vybírat dárky a jiné věci. S takto připraveným plánem, Vás totiž pak nemůže nic nepříjemně překvapit. Nezapomínejte však na to, že zcela nejdůležitější je, nebrat tyto věci příliš vážně. Nemusíte přece vždy mít vše dokonalé a zorganizované, u Vánoc totiž nejde o to, že musí být vše naprosto perfektní, ale především o to, strávit tyto svátky v klidu a pohodě mezi Vašimi blízkými.

Všeobecně o vánocích

Vánoce jsou odjakživa považovány především za svátky rodinné, které by měly být plné lásky, přátelství a radosti. Dnes už ale většina z nás vidí ve Vánocích především povinnost obdarovat ty, které máme rádi. Ne vždy však tomu tak bylo, v dřívějších dobách se rodiny na Vánoce připravovaly raději již několik dnů dopředu.
Hospodyňky pekly pro celou rodinu domácí chléb, v bohatších rodinách pak pomaštěné vánočky z bílé mouky, rozinek nebo mandlí. Hospodáři zase chodili k rybníkům a chytali ryby, aby si na štědrovečerní hostině všichni společně pochutnali.
Když nadešel onen Štědrý den, celá domácnost vstávala velice brzy a chytla se přípravy štědrovečerní večeře. Celý den se lidé postili, aby večer alespoň na chvíli uviděli zlaté prasátko. Proč se však před štědrovečerní večeři zlaté prasátko objevuje, zůstává dodnes tajemstvím. V předkřesťanských dobách prasátko bývalo symbolem slunce a zimního slunovratu. K jídlu se v těchto rodinách obyčejně připravoval hrách, několik druhů polévek a pekl se kuba z krup. Během příprav se hospodyně většinou snažila zaměstnat děti v kuchyni, aby hospodář mezi tím tajně přinesl domů stromeček a slavnostně ho ustrojil. V jiných krajích se zase slavnostně stavěly malé betlémy.
Rodina na večeři k prostřenému stolu zasedala teprve, když se na nebi objevila první hvězdička. Ještě před jídlem se celá rodina pomodlila a zavzpomínala na minulý rok. Nejdříve hospodyně začala rozdělovat hrách. Odebrala z mísy po lžíci pro každé domácí zvíře a teprve pak si podle stáří brali i všichni ostatní. Poté se jedla jakákoliv polévka, ale velice oblíbená byla čočka, která rodině podle tradice měla přinést peníze. Následoval masitý pokrm nebo ryba. Všechny kosti se během večeře dávaly na jeden talíř a po večeři je hospodář odnesl v ubrousku na zahradu, kde je zakopal pod jabloň. Po jídle ještě všichni členové domácnosti dostali kousek vánočky nebo cukroví.
Když po večeři zazvonil zvoneček, hospodář do místnosti přinesl stromeček ověšený jablíčky, ořechy, sušeným ovocem, cukrovím nebo kostka­mi cukru zabalenými do barevných papírů. Na stromečku se pak obvykle zapálily svíčky a všichni společně zpívali koledy.
Vánoce dnes
V dnešní době se na Vánoce taky připravujeme již několik dní dopředu. Nakupujeme ozdoby, dárky i jídlo, ale naštěstí jsme ještě všichni nezlenivěli a alespoň pár domácností si cukroví peče sama. Díky dnešní uspěchané době je však zvykem všechno kupovat hotové, jen aby nám přípravy zabraly co nejméně času. Je to však správné? Na tuto otázku není snadné odpovědět, každý totiž Vánoce vnímá jinak. Pro někoho je to nejkrásnější den v roce, na který se celý rok připravuje a pro jiné je to jen jeden z komerčních svátků, které lidé vytvořili, aby něco vydělali.
Když přijde Štědrý den, trávíme dopoledne koukáním na tradičně vánoční pohádky, sháněním dárků na poslední chvíli nebo přípravami na večer. K nazdobenému stolu rodiny zasedají převážně kolem šesté hodiny. Prvním chodem je obvykle polévka. Mezi nejoblíbenější polévky u nás patří například rybí, houbová, hrachová nebo tradiční nudlová s knedlíčky. Poté následuje většinou talíř bramborového salátu nebo brambor s rybou nebo masem. Po večeři se rodina sejde u stromečku, děti netrpělivě čekají na Ježíška a poté se začnou rozbalovat dárky, na které všichni nadšeně několik dní čekají. Koledy se dnes už přece jen moc nezpívají, a tak je uslyšíme spíše z rádia. Každá rodina však má na tento speciální večer v roce své určité tradice, recepty a zvyky. Zamyslete se však sami, nebyly Vánoce v dřívějších dobách přece jen hezčí než dnes?

Vánoční půst

Jednou ze známých vánočních tradic je také štědrovečerní půst. Za starých dob se vánoční půst dodržoval po celý advent. Nedodržoval se však až tak přísně, jako například před Velikonocemi. Lidé jen museli nahrazovat maso rybami, ovocem, sýry či pečivem a na Štědrý den se jedlo pouze jednou za celý den. Ráno se tedy vůbec nesnídalo, v poledne bylo dovoleno sníst nanejvýš zelnou polévku, a pak už se jen čekalo na hlavní štědrovečerní hostinu, kde se všichni dosyta najedli.
Dnes se vánoční půst v rodinách už skoro vůbec nedodržuje, a když ano, dodržují ho především děti, které se těší, že uvidí tradiční zlaté prasátko. To se podle legendy zjeví a proběhne po stěně každému, kdo dokáže celý den nejíst a vzdát se tak vánočního cukroví, sladkostí i jiných dobrot, a to až do doby než na nebi vyjde první hvězdička, a tím začne i slavnostní večeře.
Prase bylo v dřívějších dobách údajně považováno za symbol slunce. O zimním slunovratu, kdy se podle kalendáře slaví křesťanské Vánoce a dny se opět začínají zkracovat a slunce se tak ujímá své vlády, by se prasátko mělo blížit ke všem domům a obcházet rodiny, které ho chtějí pohostit. Díky slunci tedy vznikla pověst o zlatém prasátku a jeho příteli svatém šprechovi, který dětem večer provrtal bříška, aby se přesvědčil, že celý den opravdu nic nesnědly a prasátko se jim tedy mohlo opravdu objevit.
Pokud se domníváte, že celodenní půst není pro Vaše tělo zdravý, protože odevšad slýcháte, že všichni odborníci člověku doporučují, aby si jídlo rozdělil do pěti menších porcí a ty pak jedl průběžně celý den, nemusíte se ničeho obávat, i doktoři totiž přiznávají, že jednodenní půst zdraví člověka nijak neovlivní a navíc se celé tělo jednou za rok dobře pročistí.

Štědrý den

Štědrý den je pro mnohé z nás nejkrásnějším dnem v roce. Celá rodina se sejde pohromadě u slavnostní večeře, zdobí se stromeček, rozbalují dárky, zpívají koledy a plní se různé vánoční tradice.
Štědrý den nastává vždy 24. prosince. Tento den začíná obvykle tím, že rodina společně přinese do pokoje buďto živý nebo umělý stromeček a spoustu blýskavých ozdob a začnou ho společně strojit, aby z obyčejného stromečku vyčarovali stromeček vánoční. V některých rodinách se však stromeček zdobí i o několik dní dřív. Vánoční stromeček patří v Česku mezi poměrně nové tradice. Poprvé se v českých měšťanských rodinách objevil ve 40. letech 19. Století. Tehdy se však zdobil jen přírodními materiály, jakými jsou například výrobky ze dřeva, perníku či pečiva.
K večeru se celá rodina začne postupně připravovat na slavnostní Štědrovečerní hostinu. Ten, kdo se celý den postil, uvidí těsně před večeří zlaté prasátko, symbol štědrosti. Večeře by měla začínat tradiční polévkou a jako hlavní jídlo by se měla podávat ryba nebo maso. Každá rodina má ovšem své vlastní tradice, a tak se v dnešní době v každé rodině jí polévka jiná a místo kapra se ve většině rodin jedí řízky. Kapr se do Česka dostal z Rakouska přibližně v polovině 19. Století. Tradiční bramborový salát si však u nás našel oblibu až během 2. Sv. války.
Po Štědrovečerní večeři se celá rodina odebere ke stromečku, kde se slavnostně rozbalují dárečky. Svůj dárek však pod stromečkem najde jen ten, kdo byl celý rok hodný. Ježíšek totiž neobdaruje jen tak někoho.

Zvyky u štědrovečerní večeře

Na Vánoce by měla každá správná rodina uctívat alespoň několik slavnostních tradic. Díky tradicím se totiž Štědrý den stane ještě krásnějším a významnějším. Toužíte objevit skutečné kouzlo Vánoc a pořád nevíte jak na to? Vyzkoušejte si tedy pár tradic i u Vás doma. Své slavnostní zvyky a tradice má dokonce i samotná štědrovečerní večeře. Tyto tradice se dědí mnohdy z generace na generaci, a tak si každý tradice trochu poupravuje. Ve skutečnosti ale měla slavnostní večeře probíhat nějak takto.
Kolem stolu, u kterého rodina jedla, se měl ještě před začátkem hostiny uvázat řetěz, který symbolizoval silné rodinné pouto a chránil rodinu po celý rok před zlými duchy. K štědrovečernímu stolu se také měla podle pověry položit na zem sekera a všichni členové rodiny na ni měli před večeří šlápnout bosou nohou. Kdo totiž na sekeru šlápl, zajistil si tím zdraví na celý rok. Na stůl se měl vždy přidat jeden talíř navíc, pro případ, že by k našemu stolu nečekaně zavítal hladový host. Pod každý talíř se pak vložila rybí šupina a mince větší hodnoty, aby v domácnosti zůstalo zachováno bohatství.
Když se pak celá rodina společně usadila ke stolu, bylo ve zvyku probrat s ostatními zážitky a události, které se odehrály v minulém roce. Celá rodina nesměla po dobu večeře vstávat od stolu, aby se zase za rok u stejného stolu všichni znovu sešli. Rozlil-li u večeře někdo víno, čekali ho obvykle do roka křtiny. Po večeři hospodáři zbytky jídla zakopali na zahradě pod stromem nebo velkým keřem, aby si tak zajistili úrodu na celý příští rok.

Vánoce ve světě


Nudí Vás už tradiční a okoukané způsoby trávení vánočních svátků? Chtěli byste letošní Vánoce strávit se svou rodinou či přáteli novým a zcela odlišným způsobem? Zkuste se tedy nechat inspirovat nápady a tradicemi z jiných zemí.
Vánoce v Anglii
K Vánocům neodmyslitelně patří také vánoční přípravy a jedinečná vánoční atmosféra. Výzdoba anglických domů, se však od té naší dosti liší. V žádné anglické rodině totiž nade dveřmi nechybí zavěšené jmelí, ke kterému se váže tradice, že ten kdo si pod něj stoupne, musí být políben osobou, která stojí nejblíže. Staří Angličané totiž věřili, že touto tradicí dokážou smířit, i ty největší nepřátele. Dveře pak bývají zdobené také břečťanem nebo cesmínem. Všude po domě nesmí chybět vánoční ozdoby, stuhy a figurky a v každém obývacím pokoji, by měly na krbu viset vánoční punčochy.
Na rozdíl od České republiky pak v Anglii a Americe nenosí dětem dárky Ježíšek, ale mohutný Santa Claus. Ten vždy na Štědrý večer přiletí i se svými soby ke každému domu a spustí se dovnitř pomocí komína. Poté se podívá po místnosti, zdali mu tam děti nechaly nějaké cukroví a pokud ano, na oplátku jim dá pod stromeček dárky, o kterých již dávno snily. Pravé Vánoce tedy v Anglii začínají až 25. prosince, a to rozbalováním dárečků, které děti našly pod stromečkem nebo v punčochách zavěšených na krbu. Vánoční hostina pak většinou začíná kolem poledne a zcela neodmyslitelně k ní patří pečený krocan a doma dělaný vánoční pudink.
Vánoce v Rusku
Na rozdíl od Vánoc v Evropě, se Vánoce v Rusku neslaví tradičně již 24. prosince, ale až 6. a 7. ledna. V roce 1918 bylo slavení Vánoc v Rusku přísně zakázáno, a tak se již mnoho původních tradic do dnešní doby bohužel vůbec nedochovalo. Rusové tedy slaví zejména Nový rok a dárky si předávají právě až v tento den.
Dárky v Rusku nenaděluje ani Ježíšek ani Santa Claus, ale hodný a štědrý Mrazík. Ten původně dětem jejich dárečky dával pod polštář, dnes však děti dárky nacházejí již tradičně pod ozdobeným vánočním stromečkem. U vánočního stromku se pak postupně schází celá rodina a všichni společně zpívají a tančí. Typickým vánočním jídlem je v Rusku vepřová pečeně s křenem nebo krocan s pohankovou kaší. Na stole však samozřejmě nesmí chybět ani slané a sladké zákusky, nakládané okurky a pravá ruská vodka.
Vánoce v Japonsku
Japonci pravé Vánoce, tak jak je známe my, bohužel vůbec neslaví a s oslavami Vánoc si tedy spojují pouze příchod Nového roku. Již několik týdnů před tímto dnem si všichni lidé navzájem posílají děkovné pohlednice, na kterých nesmí chybět motiv zvířete, jehož rok zrovna přichází a poděkování za pomoc, kterou jim dotyčná osoba prokázala v minulém roce. I v Japonsku však samozřejmě znají vánoční ozdoby, a tak před žádným domem nesmí chybět ozdoba vyrobená z větví borovic či bambusu.
Během novoročních oslav pak Japonci jedí zejména rýžové hnětenky, zvané jako omoci, ke kterým se podává speciální želatina vyráběná z ryb. O půlnoci se poté lidé vydávají na návštěvu buddhistických chrámů, které na počest Nového roku vždy přesně 108krát zazvoní. V posledních letech se do Japonska pomalu dostává vlna americké vánoční atmosféry, a tak se i lidé v Japonsku navzájem obdarovávají, nic hlubšího pro ně však Vánoce nesymbolizují.
Vánoce ve Finsku
Vánoce ve Finsku jsou stejně jako u nás jedním z hlavních svátků roku, takže ho všichni obyvatelé Finska náležitě prožívají. Jednou z neodmyslitelných tradic je především obrovský vánoční generální úklid, během kterého Finové vyčistí svůj dům od sklepa až po půdu.
Ve Finsku dětem dárky roznáší veliký a statečný Ukko, kterému oddaně pomáhají jeho věrní pidimužíci, kteří všechny zlobivé děti odnášejí do svého ledového království. Tradičním štědrovečerním jídlem je pak ve Finsku rýžová kaše a delikatesní švestkový džus. Finové mají navíc ve zvyku vždy na Štědrý večer navštívit místní hřbitovy a zapálit tam symbolickou svíčku svým drahým zesnulým.
Vánoce v Mexiku
Mexiko je jednou z mála zemí, ve které nejsou Vánoce tiché a klidné, ale naopak velice hlasité a veselé. Mexické Vánoce jsou totiž považovány za vůbec nejveselejší svátky v celém křesťanském světě.
Mexické rodiny si vánoční stromky většinou dovážejí z Kanady, tento zvyk je však poněkud drahý, a tak si většina domácností místo stromku pořizuje tzv. pinatu. Jedná se o obrovský hliněný džbán na vodu, který je vždy bohatě ozdobený a naplněný hračkami, sladkostmi a jinými malými dárky. Pinata se poté zavěsí na dveře a je považována za vyvrcholení vánočních oslav.
Štědrý večer v Mexiku začíná průvodem se svíčkami, kterého se povinně zúčastňují všichni členové domácnosti. Procházejí setmělým domem a klepou na dveře, zatímco zpívají koledu o Betlémě. Všechny dveře v domě musí být pečlivě zamčeny, stejně jako srdce lidí, kteří k sobě odmítli pustit Marii a Josefa. Nakonec celý průvod dojde k místu, na kterém je zavěšená pinata a děti se jí snaží rozbít pomocí dřevěných hůlek. Když se nakonec obsah pinaty vysype, každý si ze sladkostí a hraček vybere to, co se mu zrovna líbí. Vánoční dárky v Mexiku nejsou nikdy popsány jmény.
Vánoční vtipy
O štědrém dnu volá Franta svému kámošovi: "Hele nemáš dneska na půl dne čas?" Kamarád se diví: ,,Zrovna dnes, a proč?" "No já jen že mám doma postavenej betlém a chybí mi tam osel….."

"Vstávej, Františku, už je bílý den," budí chlapce o Vánocích babička.
Franta mrzutě povídá: "No a? Sníh už je přes dva týdny."

Upozorňuje doktora před Vánocemi manželka: "A né, že zase jako minulej rok projdeš den předem všechny dárky pod rentgenem!"

Do myslivny zavítá v noci Santa Claus, veliký ranec dárků na zádech. Myslivec vyskočí z postele, popadne flintu a namíří ji na nebohého Santu. Pak se dá do hlasitého lamentování: "Takového drzého pytláka jsem ještě neviděl! Klidně si přijít i s úlovkem přímo do hájovny, a ještě uprostřed noci!"

"U nás doma je pod stromečkem jedna a tatáž věc, ale každý, fakt každý Vánoce," říká spolužákům Vašek.
"Co, prosím tě?"
"Stojan."

"Byl jsi dneska hodný? Neukradl jsi nic? Nenadával jsi?" vyptává se Ježíšek malého chlapečka. "No tak se to už konečně nauč, já ti dárky věčně nosit nebudu!"

Jaký je rozdíl mezi Vánocemi před 15 lety a dnes?
Před 15 lety člověk přemýšlel: "Budou dárky, nebudou dárky?"
Dneska přemýšlí: "Bude na dárky, nebude na dárky?"

"Počkej, nechoď sem!" křičí na manželku z ložnice pan Hanák. "Já ti ještě musím zabalit ty náušnice…!"

Jsou dva sourozenci, chlapeček a holčička, a přijdou Vánoce. Holčička dostane velikánskou kupu dárků, ale chlapeček jenom kopací míč. Holčička se mu posmívá: "Kiš, kiš, ty máš jenom míč a já mám hromadu dárků!"
Chlapeček se jen záhadně usměje a prohodí: "To víš, někdo má jenom míč, někdo zase rakovinu!"

"Můj táta je kutil," chlubí se kamarádům Jenda. "Když nám o Vánocích nesvítily svíčky na stromečku, začal je opravovat. A nakonec to dopadlo tak, že když je zapojil do zásuvky, svíčky nic a začal nám svítit taťka!"

"Dal jsi mu ten nůž?"
"Ano."
"A co říkal?"
"Auuu…"

"Tati, celý den jsem nejedl maso, abych viděl zlaté prasátko, tak proč jsem ho neviděl?" stěžuje si o Štědrém večeru Filípek.
"To víš, chlapče, dnešní doba. Jak je něco ze zlata, hned ti to ukradou!"

Chlápek vybírá dárek k Vánocům: "Máte něco levného, užitečného a hezkého?"
"Třeba tady kapesníčky," ukazuje ochotně prodavačka, "pro koho to máte?"
"Pro manželku."
"Tak to bude určitě překvapená."
"To jo," souhlasí ženáč, "ona myslí, že dostane pod stromeček kožich!"

Paní Eva se přitulí k manželovi a přede: "Miláčku, copak mi dáš letos k Vánocům?"
"Napřesrok zlaté náušnice," povídá muž rozvážně. "A letos dvě dírky na ně!"


Tak ještě jednou hodně štěstí v novém roce 2014

Za výbor SDH přeje jednatel
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.